Sun., Jun 24, 2018  

 


s
 
 
 
Spacer

 

AHSAA State Baseball First-round results





Compiled by RRS Staff

Results and schedule for the Alabama High School Athletic Association state baseball playoffs. Second round pairings listed below. (River Region teams in bold.)

Class 1A

South

J.U. Blacksher 13-9, Georgiana 2-4

Fruitdale 14-8, Pleasant Home 0-6

Geneva County 10-16, Ariton 3-6

Brantley 14-15, Kinston 8-1

Sweet Water 2-7-20, Maplesville 9-2-0

Holy Spirit 22-13, Billingsley 2-2

Fayetteville 12-12, Wadley 1-2

Talladega County Central 16-14-12, Loachapoka 8-15-7

North

Berry 15-8, Appalachian 0-6

South Lamar 16-16, Parkway Christian 0-1

Ragland 12-7, Cedar Bluff 3-5

Gaston 8-9, Coosa Christian 1-5

Hackleburg 7-21, Woodville 4-1

Athens Bible 13-8, Meek 0-4

Shoals Christian 14-14, Phillips 5-1

Waterloo 4-12, Vina 3-7

Class 2A

South

Excel 2-14, Elba 0-2

Flomaton 10-14-11, Cottonwood 11-2-5

G.W. Long 10-9, Washington Co. 0-3

Leroy 14-7, Houston Academy 4-4

Zion Chapel 23-23, St. Jude 0-0

Reeltown 11-16, Isabella 7-2

American Christian 7-4, Horseshoe Bend 2-0

North

Lineville 3-19, Hale County 0-7

Shades Mountain 10-10, Woodland 5-6

Ranburne 11-5, Thorsby 6-1

Sulligent 4-7, Sand Rock 2-4

Westbrook Christian 6-9, Oakman 2-4

Cleveland 5-1, Mars Hill Bible 4-11

Falkville 5-7, Hatton 3-4

Westminster 6-5-8, Ider 2-12-4

Lexington 12-6, Fyffe 2-1

Class 3A

South

Bayside Academy 13-6, Wicksburg 2-2

Slocomb 6-4-3, Cottage Hill 5-5-0

Luverne 10-14, Dale County 0-4

Headland 6-7, Straughn 4-3

LAMP bye

Trinity 13-8, Gordo 0-2

Dadeville 11-5, Sumiton Christian 1-4

Northside 6-9, B.B. Comer 3-3

North

Leeds 7-8, Piedmont 1-0

Glencoe 6-13, Walter Wellborn 5-7

Hamilton 2-5, Good Hope 0-1

Danville 13-13, Vinemont 2-3

Sardis 13-16, New Hope 3-2

Sylvania 15-8, Susan Moore 7-5

Madison Academy 10-6-12, Sheffield 8-7-2

Colbert County 11-16, Elkmont 1-3

Class 4A

South

UMS-Wright 10-6, St. James 2-1

Jackson 0-4-10, Brewbaker Tech 4-1-7

Clarke Co. 26-20, Southside-Selma 1-1

Thomasville 4-11, Dallas County 2-1

Alabama Christian 13-15, Handley 3-4

Holtville 4-5, Childersburg 1-4

Bibb County 10-6, Oak Grove 1-0

Calera 7-10-13, Corner 18-5-0

North

Cleburne County 22-7, St. Clair County 1-4

Saks 13-10, Oneonta 0-0

Haleyville 0-7-3, Hokes Bluff 10-3-0

Alexandria 1-16-8, Fayette County 2-0-3

Guntersville 9-11, Priceville 7-4

Plainview 6-7, Fairview 5-2

Central-Florence 5-5, Ardmore 3-0

Class 5A

South

St. Paul’s 5-12, Gulf Shores 0-0

Spanish Fort 2-6, Faith Academy 1-4

Charles Henderson 9-16, Greenville 1-0

Rehobeth 11-11, Monroe County 0-0

Tallassee 3-7, Demopolis 2-0

Beauregard 13-5, Chilton County 3-4

Chelsea 10-7, Moody 6-3

Briarwood 3-5, Sylacauga 0-1

North

McAdory 24-19, Wenonah 1-2

Brookwood 10-8, Parker 0-6

Pleasant Grove 9-7-5, Walker 1-10-3

Cullman 24-8, Mortimer Jordan 2-0

Southside-Gadsden 6-8, Madison County 2-5

Fort Payne 6-2, Boaz 0-1

Hartselle 7-9, Lee-Huntsville 0-1

East Limestone 11-6, Muscle Shoals 10-2

Class 6A

South

Theodore 4-8, Murphy 0-4

Mary Montgomery 2-13-6, Baker 5-2-5 (1st game 8 inn., 3rd game 10 inn.)

Fairhope 20-17, Baldwin County 2-3

Daphne 7-8, Foley 1-5

Enterprise 10-0-6, R.E. Lee 0-2-5

Prattville 5-10, Dothan 4-9

Benjamin Russell 6-7, Russell County 2-6

Auburn 10-2, Smiths Station 0-0

North

Hillcrest-Tuscaloosa 7-7, Oak Mountain 6-6

Hoover 8-12, Tuscaloosa County 3-10

Hueytown 6-2, Gardendale 2-1

Vestavia Hills 10-12, Minor 0-0

Oxford 5-5-13, Clay-Chalkville 7-3-9

Hewitt-Trussville 7-7, Pinson Valley 2-4

Austin 2-4, Huntsville 1-2

Grissom 8-12, Sparkman 7-2


Bookmark and Share
Latest Updates
Adams Drugs
 
COLUMN: Childhood memories recalled with Ward's passing
COLUMN: Wednesday's private school-Central Board meeting may be short-term remedy
AISA NEWS: SECIS teams set; Lowndes' Self retires
Langham relives good and bad of the past as part of Kevin Turner Memorial Tourney
McGaughey named boys hoops coach at Pike Road
Former Alabama Christian College legend remembers C.M. Newton
Former LAMP standout Chavers named frosh All-American
Taylor goes to Houston in MLB Draft
New AISA football schedule includes return of SECIS Classic
Local AISA schools name new coaches

What's Happening
SportsTalk -RIVER REGION SPORTS, 1300 WTLS/106.5 FM, 12-2 p.m. (click to listen)
 
 
Friday
DIXIE - Majors (AA) District Tourney, AUM
DIXIE - Ozone District Tourney, American
SLBASE - Birmingham (White Sox) at Biscuits, 6:30 p.m.
Saturday
DIXIE - AAA District Tourney, Wetumpka
SLBASE - Birmingham (White Sox) at Biscuits, 6:30 p.m.
Sunday
SLBASE - Birmingham (White Sox) at Biscuits, 5 p.m.
 

 

Untitled Document