Thu., Feb 22, 2018  

 

 
 


s
 
 
 
Spacer

 

2015 AHSAA State Basketball Finals





Staff Report
(February 27, 2015)

Here are the results and the schedule of the 2015 AHSAA State Basketball Tournament at the BJCC Arena in Birmingham. (River Region teams in bold)

MONDAY results

Class 1A

Girls
Keith (26-5) 52, Decatur Heritage (23-6) 34
Spring Garden (33-2) 36, Brantley (27-3) 26

Boys
Sunshine (28-4) 61, Phillips (26-6) 46
Sacred Heart (27-8) 74, A.L. Johnson (14-5) 40

Class 2A

Girls
Red Bay (24-9) 49, Holy Spirit (24-3) 33
Geneva County (24-8) 51, Section (23-7) 46

Boys
LaFayette (24-5) 87, Tanner (13-14) 56
Elba (21-6) 48, Vincent (23-10) 45

TUESDAY results

Class 3A

Girls
Lauderdale Co. (38-0) 62, Montgomery Academy (26-7) 34
Pisgah (28-6) 59, Barbour Co (19-8) 49

Boys
Madison Academy (18-12) 66, Montgomery Academy (21-9) 55
Piedmont (23-11) 65, Excel (21-7) 48

Class 4A

Girls
Deshler (33-2) 63, Sipsey Valley (30-5) 40
Jacksonville (29-4) 49, UMS-Wright (24-10) 38

Boys
West Limestone (32-3) 31, Bibb County (26-10) 29
Westminster Christian (21-11) 41, Straughn (21-9) 37

 

WEDNESDAY schedule - ALL GAMES POSTPONED

 

THURSDAY results

Class 6A - BJCC Arena

Girls
Homewood (29-4) 66, Austin (28-5) 40
Blount (19-8) 56, Shades Valley (22-8) 48

Boys
Lee-Huntsville (29-6) 48, Homewood (28-8) 45
G.W. Carver (27-4) 54, Woodlawn (25-8) 42

Class 5A - Bill Harris Arena - Birmingham CrossPlex

Girls
Wenonah (31-3) 73, Talladega (21-10) 34
Brewbaker Tech (23-7) 42, Anniston (27-9) 40

Boys
Ramsay (30-5) 58, Dallas County (24-5) 44
J.O. Johnson (31-4) 57, Faith Academy (34-2) 40

Class 7A - BJCC Arena

Girls
Jeff Davis (30-4) 42, Hazel Green (29-6) 41
McGill-Toolen (31-4) 53, Huntsville (32-4) 35

Boys
Hoover (26-9) 65, R.E. Lee (29-4) 56 (2 OT)
Mountain Brook (26-7) 72, Theodore (28-5) 69

FRIDAY schedule - BJCC Arena

Finals
Class 1A Girls
8:45 a.m.: Keith (26-5) vs. Spring Garden (33-2)

Class 1A Boys
10:30 a.m.: Sacred Heart (27-8) vs. Sunshine (28-4)

Class 2A Girls
12:15 p.m.: Red Bay (24-9) vs. Geneva County (24-8)

Class 2A Boys
2 p.m.: LaFayette (23-5) vs. Elba (21-6)

Class 3A Girls
3:45 p.m.: Lauderdale Co. (38-0) vs. Pisgah (28-6)

Class 3A Boys
5:30 p.m.: Madison Academy (18-12) vs. Piedmont (23-11)

Class 4A Girls
7:15 p.m.: Deshler (33-2) vs. Jacksonville (29-4)

Class 4A Boys
9 p.m.: West Limestone (32-3) vs. Westminster Christian (21-11)

SATURDAY schedule - BJCC Arena

Finals

Class 5A Girls
9 a.m.: Wenonah (31-3) vs Brewbaker Tech (23-7)

Class 5A Boys
11 a.m.: Ramsay (30-5) vs. J.O. Johnson (31-4)

Class 6A Girls
1 p.m.: Homewood (29-4) vs. Blount (19-8)

Class 6A Boys
3 p.m.: G.W. Carver (27-4) vs. Lee-Huntsville 29-6)

Class 7A Girls
4 p.m.: Jeff Davis (30-4) vs. McGill-Toolen (31-4)

Class 7A Boys
6 p.m.: Hoover (26-9) vs. Mountain Brook (26-7)

Bookmark and Share
Latest Updates
Adams Drugs
 
St. James girls earn first-ever trip to Birmingham
PREP UPDATE: Lee girls, Carver boys headed to Birmingham; Success Unlimited, Ezekiel win titles
MA's AD McCall taking job in Florida
CENTRAL REGIONAL: Jeff Davis falls short in upset bid; Lee girls advance
2018 AHSAA Boys Regional results and schedule
2018 AHSAA Girls Regional Tournament schedule and results
AHSAA SUB-REGIONAL: St. James boys, girls advance; Catholic falls
AHSAA SUB-REGIONAL: Tallassee unable to get past Sipsey Valley for first regional berth
GIRLS SUB-REGIONAL: Carver cruises past Baldwin County
2018 AHSAA Boys Sub-Regional results

What's Happening
SportsTalk -RIVER REGION SPORTS, 1300 WTLS/106.5 FM, 12-2 p.m. (click to listen)
 
 
Thursday
HSBB - AHSAA Regional Tournaments (boys - click) (girls - click)
CBB - La-LaFayette at Troy (w/m), 5 p.m.
CBB - West Ga at AUM (w/m), 6 p.m.
CBB - Faulkner (w/m) at Middle Ga, 4:30 p.m.
CBB - Faulkner (w/m) at Brewton-Parker, 2 p.m.
WBB - Georgia at Alabama, 7 p.m.
WBB - Auburn at Miss St., 7 p.m.
CSOFT - Auburn vs Notre Dame/Wisconsin, 12/2:30 p.m. (Cathedral City, Calif.)
CSOFT - Huntingdon at LaGrange, 4 p.m.
Friday
CBASE - Washington St at Alabama (DH), 2 p.m.
CBASE - Bryant at Auburn, 5 p.m.
CBASE - Troy at Florida St., 3 p.m.
CBASE - Southern at Alabama St., 6 p.m.
CBASE - Ala-Huntsville at AUM, 6 p.m.
CBASE - Faulkner at Clark (Atl.), 12:30 p.m.
CBASE - Brevard at Huntingdon, 6 p.m.
CSOFT - Ga St/Fla St at Alabama, 4/6 p.m.
CSOFT - Auburn vs San Jose St, 2:30 p.m. (Cathedral City, Calif.)
CSOFT - Murray St/UAB at Troy, 3/ 5:30 p.m.
CSOFT - UT Martin/ SE Mizzou vs Alabama St., 10a.m./3 p.m. (Chattanooga, Tenn)
CSOFT - Ala-Huntsville at AUM, 6 p.m.
CTENN - Blue-Gray Classic, Lagoon Park/ O'Conner Tennis Ctr.
Saturday
 
MBB - Arkansas at Alabama, 5 p.m. (WTLS 106.5 FM/ SEC Network)
MBB - Auburn at Florida, 7:30 p.m. (SEC Network)
CBB - La Monroe at Troy (w/m), 2 p.m.
CBB - Alabama St (w/m) at Prairie View, 3 p.m.
CBASE - Washington St at Alabama, 1 p.m.
CBASE - Bryant at Auburn, 12 p.m.
CBASE - Troy at Florida St., 12 p.m.
CBASE - Southern at Alabama St., 1 p.m.
CBASE - Ala-Huntsville at AUM (DH), 1 p.m.
CBASE - Faulkner at Clark (Atl.), 12:30 p.m.
CBASE - Brevard at Huntingdon, 2 p.m.
CSOFT - No Iowa/Fla St at Alabama, 1:30/4 p.m.
CSOFT - Auburn vs Oregon St/ Long Beach St, 2:30/9:30 p.m. (Cathedral City, Calif.)
CSOFT - Murray St at Troy, 3 p.m.
CSOFT - W Illinois/ W Mich. vs Alabama St., 10a.m./12:30 p.m. (Chattanooga, Tenn)
CSOFT - Ala-Huntsville at AUM (DH), 1 p.m.
CSOFT - Faulkner at Truett-McConnell (DH), 1 p.m.
CSOFT - Centenary at Huntingdon (DH), 12 p.m.
CTENN - Blue-Gray Classic, Lagoon Park/ O'Conner Tennis Ctr.
 

 

Untitled Document