Fri., Feb 23, 2018  

 

 
 


s
 
 
 
Spacer

 

AHSAA releases new classifications for 2016-17 and 2017-18




Combined Reports
(January 20, 2016)

The Alabama High School Athletic Association has released the new classifications for the 2016-17 and 2017-18 athletic calendars.

The AHSAA Central Board of Control approved the re-classification for the upcoming 2016-17 and 2017-18 school years at its Winter Central Board meeting on Wednesday.

The majority of schools within the River Region stayed in the same classification but a few will have new regional opponents in football as well as other sports.

The newest classification, 7A, maintained the same number of regions  and schools with the same three programs – Robert E. Lee, Jeff Davis and Prattville – staying in the same region.

Both Park Crossing and G.W. Carver stayed in Class 6A and were joined by city foe Sidney Lanier. The three schools are joined by Stanhope Elmore in football region play.

But the biggest change has Wetumpka outside its normal region foes and will have the likes of Chilton County, Benjamin Russell and Opelika as region opponents.

A few schools moved down a class including Alabama Christian, which played in Class 5A the last two seasons. The Eagles moved back to 4A and will be matched against traditional rivals such as Trinity Presbyterian, Montgomery Catholic and St. James.

Tallassee also moved down a class to 4A and will face traditional rivals Holtville and Elmore County in region play.

Both Montgomery Academy and Prattville Christian Academy stayed at the Class 3A level while Billingsley moved up to Class 2A.

Marbury stayed in Class 5A.

Non-football schools LAMP (4A), Brewbaker Tech (5A) and BTW-Magnet  (4A) stayed in the same classifications.

Below are links to the new classifications for each sport in AHSAA.

Classification list by enrollment (click)

Fall Sports
Football (click)

Cross Country

Swimming/Diving

Winter Sports

Basketball

Wrestling

Wrestling Duals

Bowling

Spring Sports

Baseball

Softball

Golf

Outdoor Track/Field

Soccer

Tennis

Volleyball

 


Bookmark and Share
Latest Updates
Adams Drugs
 
St. James girls earn first-ever trip to Birmingham
PREP UPDATE: Lee girls, Carver boys headed to Birmingham; Success Unlimited, Ezekiel win titles
MA's AD McCall taking job in Florida
CENTRAL REGIONAL: Jeff Davis falls short in upset bid; Lee girls advance
2018 AHSAA Boys Regional results
2018 AHSAA Girls Regional Tournament results
AHSAA SUB-REGIONAL: St. James boys, girls advance; Catholic falls
AHSAA SUB-REGIONAL: Tallassee unable to get past Sipsey Valley for first regional berth
GIRLS SUB-REGIONAL: Carver cruises past Baldwin County
2018 AHSAA Boys Sub-Regional results

What's Happening
SportsTalk -RIVER REGION SPORTS, 1300 WTLS/106.5 FM, 12-2 p.m. (click to listen)
 
 
Friday
CBASE - Washington St at Alabama (DH), 2 p.m.
CBASE - Bryant at Auburn, 5 p.m.
CBASE - Troy at Florida St., 3 p.m.
CBASE - Southern at Alabama St., 6 p.m.
CBASE - Ala-Huntsville at AUM, 6 p.m.
CBASE - Faulkner at Clark (Atl.), 12:30 p.m.
CBASE - Brevard at Huntingdon, 6 p.m.
CSOFT - Ga St/Fla St at Alabama, 4/6 p.m.
CSOFT - Auburn vs San Jose St, 2:30 p.m. (Cathedral City, Calif.)
CSOFT - Murray St/UAB at Troy, 3/ 5:30 p.m.
CSOFT - UT Martin/ SE Mizzou vs Alabama St., 10a.m./3 p.m. (Chattanooga, Tenn)
CSOFT - Ala-Huntsville at AUM, 6 p.m.
CTENN - Blue-Gray Classic, Lagoon Park/ O'Conner Tennis Ctr.
Saturday
MBB - Arkansas at Alabama, 5 p.m. (WTLS 106.5 FM/ SEC Network)
MBB - Auburn at Florida, 7:30 p.m. (SEC Network)
CBB - La Monroe at Troy (w/m), 2 p.m.
CBB - Alabama St (w/m) at Prairie View, 3 p.m.
CBASE - Washington St at Alabama, 1 p.m.
CBASE - Bryant at Auburn, 12 p.m.
CBASE - Troy at Florida St., 12 p.m.
CBASE - Southern at Alabama St., 1 p.m.
CBASE - Ala-Huntsville at AUM (DH), 1 p.m.
CBASE - Faulkner at Clark (Atl.), 12:30 p.m.
CBASE - Brevard at Huntingdon, 2 p.m.
CSOFT - No Iowa/Fla St at Alabama, 1:30/4 p.m.
CSOFT - Auburn vs Oregon St/ Long Beach St, 2:30/9:30 p.m. (Cathedral City, Calif.)
CSOFT - Murray St at Troy, 3 p.m.
CSOFT - W Illinois/ W Mich. vs Alabama St., 10a.m./12:30 p.m. (Chattanooga, Tenn)
CSOFT - Ala-Huntsville at AUM (DH), 1 p.m.
CSOFT - Faulkner at Truett-McConnell (DH), 1 p.m.
CSOFT - Centenary at Huntingdon (DH), 12 p.m.
CTENN - Blue-Gray Classic, Lagoon Park/ O'Conner Tennis Ctr.
Sunday
CTENN - Blue-Gray Classic, Lagoon Park/ O'Conner Tennis Ctr.
WBB - Georgia at Alabama, 7 p.m.
WBB - Auburn at Miss St., 7 p.m.
CBASE - Bryant at Auburn, 12 p.m.
CBASE - Troy at Florida St., 12 p.m.
CBASE - Southern at Alabama St., 1 p.m.
CBASE - Brevard at Huntingdon, 12 p.m.
CSOFT - Ga St at Alabama, 1:30 p.m.
CSOFT - Tenn Tech at Troy, 12:30 p.m.
CSOFT - Eastern Illinois vs Alabama St., 9 a.m. (Chattanooga, Tenn)
 

 

Untitled Document